ochota na seks w ciąży

Ochota na seks w ciąży? A co to?

ochota na seks w ciąży

Znasz jakieś ciążowe przesądy? Ja pamiętam je jeszcze z czasów, gdy byłam dzieckiem. Babcie i ciocie komentowały zachowania znajomych kobiet oczekujących dziecka. Potem, gdy sama byłam w ciąży, też spotkałam się z różnymi dziwnymi wierzeniami.

W Polsce tego typu zabobony trzymają się mocno. Na przykład taki, że gdy kobieta się przestraszy i złapie za twarz czy rękę, dziecko będzie miało w tym miejscu znamię. Albo taki, że jeśli będzie nosić wisiorki to dziecko będzie owinięte pępowiną.

Najbardziej zaintrygował mnie ten, że jak kobieta krzyczy przy porodzie to będzie miała więcej dzieci, bo je w ten sposób „przywołuje”. Hmm, nie wiem co mam o tym myśleć, bo dużo dźwięków z siebie wydawałam rodząc, a kolejnych dzieci nie mam w planach 🙂

Dlaczego ciążowe przesądy dotyczą tylko  kobiety?

Ludzie wierzą w przesądy, bo to daje im poczucie kontroli nad procesem, który jest przecież nieprzewidywalny. OK, możemy dbać o siebie w ciąży, ale nie zagwarantuje nam to zdrowia dziecka czy spokojnego porodu.

Zastanawia mnie, czemu tak skupiamy się na dziecku, zapominając o rodzicach. Czemu nie ma zabobonów na temat przyszłych ojców albo samego związku czy małżeństwa? A może są, tylko nic o nich nie wiem? Znasz jakieś? Jeśli tak, odpowiedz na tego maila i napisz mi proszę.

Ciąża to papierek lakmusowy dla relacji

Wierzę, że to, co robimy dla związku przez te 9 miesięcy jest równie ważne jak to, co robimy by ciąża zdrowo się rozwijała.

Ciąża to taki papierek lakmusowy dla relacji. Pojawiają się nowe wyzwania. To, jak sobie z nimi radzimy jako para może nam wiele powiedzieć o kondycji związku. Czasem mogą się pojawić sygnały ostrzegawcze.

Weźmy na przykłąd pożądanie. Wiele kobiet ze zdumieniem odkrywa, że tracą ochotę na seks, gdy tylko test pokazuje dwie kreski. Czasem odzyskują ją w drugim trymestrze, a czasem brak zainteresowania towarzyszy im do samego porodu.

ochota na seks w ciąży cytat

9 miesięcy bez intymnych chwil może wywoływać napięcia między partnerami. Zanim się jednak całkiem zdołujesz, wiedz, że ta sytuacja może być też szansą. Problemy to dobry moment na przygotowanie się na wspólną przyszłość w nowej rzeczywistości.

Brak ochoty na seks w ciąży szansą na wzmocnienie relacji?

Jeśli na serio przyjrzycie się temu, że jedno z was ma niższe potrzeby seksualne niż drugie i zastanowicie, co możecie z tym zrobić, zbudujecie solidny fundament na przyszłość. A życie po dziecku, jakie jest, to chyba się domyślacie. Pieluchy, brak snu i trudy wychowywania małego człowieka. Brzmi jak przepis na niskie libido, prawda?

Nie twierdzę, że wszystkie kobiety, które nie interesowały się kochaniem w ciąży będą miały tak samo po porodzie. Trzeba jednak się z tym liczyć, bo życie młodych rodziców nie sprzyja miłosnym igraszkom. Okres ciaży to okazja, by się na to przygotować.

Twoja wyprawka dla związku

Jeśli jesteś aktualnie w ciąży (lub Twoja partnerka jest) i chciał/abyś popracować nad waszą relacją i życiem intymnym albo poradzić sobie z niskim libido, dołącz do listy oczekujących na mój nowy program coachingowy dla kobiet i par w ciaży "Wyprawka dla związku". Chciałabym sprawdzić, czy jest zainteresowanie tym tematem.

Rozważam stworzenie kameralnej, kilkuosobowej grupy dla kobiet i par w ciąży. To byłyby 4 spotkania grupowe online w trakcie ciąży i jedna indywidualna konsultacja w ciągu 6 miesięcy po porodzie.

Podanie danych jest tylko wyrazem wstępnego zainteresowania. Napiszę do Ciebie maila, w którym podam więcej informacji i zadam Ci kilka pytań. Chciałabym, żeby ten program pomógł Ci przygotować swój związek na intensywne lata po porodzie, gdy czasu i energii na seks jest mniej.

Comments 1

  1. Post
    Author

    Dzięki za pytanie! Nie, ból podczas stosunku to objaw jakiegoś problemu. Może on być natury fizycznej albo związany z jakąs blokadą psychiczną. Musiałabyś poradzić się ginekologa/ginekolożki, a jeśli nic nie odkryje to iść dalej np. po poradę seksuologiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *