seks w zaawansowanej ciąży

Seks w zaawansowanej ciąży? Do samego porodu!

Seks w zaawansowanej ciąży to temat tabu dla ginekologów?

Seks w ciąży. Czy Twój ginekolog/ginekolożka rozmawiał/a z Tobą na ten temat podczas wizyt kontrolnych? Takie pytanie zadałam ostatnio na grupie FB Rodzice w Sypialni. Kilka kobiet przyznało, że temat w ogóle nie zaistniał. Co ciekawe, to nie były tylko kobiety mieszkające w Polsce. Myślę, że ten niereprezentatywny przykład dobrze oddaje to, co się dzieje w gabinetach ginekologiczno-położniczych na całym świecie. Lekarze jeśli już wspominają o seksie, to albo w kontekście zakazu współżycia w przypadku ciąży zagrożonej albo jako o metodzie na wywołanie porodu w sposób naturalny, gdy jest już po terminie. O korzyściach i radości z seksu wspominają nieliczni.

A przecież dobry seks w ciąży, jeśli ta jest zdrowa, jest możliwy aż do samego porodu! Ba, nawet w jego trakcie (z pewnymi ograniczeniami oczywiście). Substancje, które uwalniają się pod wpływem podniecenia i orgazmu to te same substancje, które odpowiadają za dobry i spokojny poród. Znana na całym świecie promotorka dobrego rodzenia i badaczka porodowych rytuałów Sheila Kitzinger napisała na ten temat całą książkę “Birth and Sex”.

Dbałość o intymność i pielęgnowanie seksualnej energii pod koniec ciąży to ważne fundamenty na kolejne miesiące po porodzie, gdy marzymy tylko o tym by się wyspać i mieć czas na prysznic i kanapkę.

To właśnie w pierwszym roku życia dziecka dochodzi w związkach do poważnych kryzysów, które nierzadko kończą się rozstaniem.

Jak więc dbać o dobry seks pod koniec ciąży?

Zwolnij

Natura tak to urządziła, że kobieta pod koniec ciąży staje się trochę ociężała. Puchną nam nogi, brzuch robi się duży. Może warto wykorzystać tę sygnały i zwolnić także w sypialni? Niech wasze spotkania intymne we dwoje lub sesje solowe będą poszukiwaniem, bez pościgu za orgazmem. Poczuj się jak badacz/ka, którą/ego ciekawi ciało i popatrz na nie świeżym spojrzeniem. Odnajduj przyjemność w rytuałach i dopieszczaniu siebie lub partnerki bez pośpiechu. Także stosunek seksualny może być powolny, z przerwami, że spokojnym, głębokim oddechem. Zsynchronizujcie wasze oddechy i zobaczcie jak to wpływa na poczucie bliskości.

Dopieść łechtaczkę

W zaawansowanej ciąży kobiece narządy płciowe są bardzo dobrze ukrwione, a powiększona macica dodatkowo napiera w dół. To wszystko wpływa na zmianę doznań. Dla niektórych kobiet seks jest dzięki temu przyjemniejszy, dla innych wręcz przeciwnie. Dlatego trzeci trymestr to czas łechtaczki. Zewnętrzna stymulacja jest bezpieczniejsza i stanowi dobrą alternatywę w przypadku, gdy penetracja jest niewskazana, ale orgazmy już jak najbardziej. W związku z ukrwieniem i lekkim obrzmieniem genitaliów, łechtaczka może być bardziej wrażliwa, a partner/partnerka może łatwiej ją zlokalizować. To dobry czas na pieszczoty dłonią, oralne oraz testowanie różnych gadźetów do stymulacji łechtaczki. Część kobiet właśnie w ciąży po raz pierwszy doświadcza orgazmu.

To tylko dwa z pomysłów, jak cieszyć się seksem w trzecim trymestrze. Chcesz poznać więcej? Obejrzyj nagranie mojego programu „O seksie… z miłością”. Rozmawiam w nim z Joanną Kiełbasinską, położną i certyfikowaną doradczynią laktacyjną. Asię poznałam w pierwszych dniach mojego macierzyństwa i swoim profesjonalizmem i luzem pomogła nam dobrze rozpocząć drogę mleczną oraz ogarnąć początkowy chaos związany z obecnością w domu noworodka. W naszej rozmowie Asia będzie rozwiewała wątpliwości natury medycznej np. dotyczące stymulacji brodawek i ryzyka wystąpienia przedwczesnego porodu.

Chcesz cieszyć się intymnością w czasie ciąży i po porodzie, ale masz sporo obaw, nie wiesz jakie pozycje są bezpieczne i co można robić a czego nie? Umów się ze mna na bezpłatną konsultację!

Comments 2

  1. Nie wiem czemu to temat tabu, normalna sprawa u mnie seks był obecny przez cały okres ciąży, dobrze że o tym piszesz, warto ten temat proszuać

    1. Post
      Author

      Dzięki za komentarz. No niestety wydaje mi się, że sporo lekarzy wzmacnia to tabu, nie wspominają kobietom w ciąży o tym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *