26 lutego 2015 debata Federy “Pokolenie 1993. Dwudziestolatki o aborcji, antykoncepcji i edukacji seksualnej”

26 lutego prowadziłam i organizowałam debatę Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny “Pokolenie 1993. Dwudziestolatki o aborcji, antykoncepcji i edukacji seksualnej”.
Dlaczego taki tytuł spotkania? To w tym roku Sejm przyjął restrykcyjna ustawę antyaborcyjną. Osoby, które dziś wchodzą w dorosłość i mają po 20-30 lat, całe swoje życie spędziły w kraju, w którym takie tematy jak aborcja, antykoncepcja czy edukacja seksualna są uważane za tabu.

Rozmawiałyśmy o wpływie mediów i o języku debaty publicznej, na kształtowanie poglądów społeczeństwa, szczególnie na temat aborcji. Będzie też o nagonce na rzetelną edukację seksualną i równościową. Studentów i studentki medycyny oraz młode lekarki i lekarzy zapytamy o poziom nauczania na temat zdrowia reprodukcyjnego na uczelniach. Czy dzisiejsze młode pokolenie akceptuje obecne regulacje, czy może chciałoby liberalizacji prawa? Czy jest mniej czy bardziej konserwatywne od swoich rodziców? Czego oczekują od rządu i państwa, aby móc w pełni realizować się w życiu prywatnym, seksualnym i w rodzicielstwie?