Niskie libido u mężczyzny, co robić?

niskie libido u mężczyzny
Fot. MART PRODUCTION dla Pexels

Czego się dowiesz?

  • Niskie libido u mężczyzny ma wiele przyczyn, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem lub lekarką.
  • Jeśli Twój mąż lub partner stracił ochotę na seks, to nie twoja wina.
  • Czasami przyczyna utraty zainteresowania seksem ma podłoże psychiczne.
  • Jako kobieta możesz wesprzeć swojego partnera w procesie odbudowywania pożądania, ale on też musi tego chcieć.

Gdy zaczęłam pracować jako seksuolog online, dziwiło mnie, jak wiele kobiet pisało do mnie, że to nie one, a ich mąż lub partner stracił zainteresowanie seksem. Niskie libido u mężczyzny to nie jest temat często pokazywany w filmach i omawiany w kolorowych magazynach. A z filmów pornograficznych dowiadujemy się, że facet powinien być zawsze gotowy.

Jeśli to Twój mąż lub partner ma przysłowiowy ból głowy za każdym razem, gdy sugerujesz zbliżenie, wiedz, że nie jesteś jedyna. To częstszy problem niż Ci się wydaje. Z badań przeprowadzonych w trzech różnych krajach wynika, że 14.4% mężczyzn wykazywało „znaczący brak zainteresowania seksem” w poprzedzającym roku.

Krótka uwaga, żebyś lepiej mogła/mógł zrozumieć kontekst, w którym piszę te słowa: większość moich klientów to osoby cisgender (identyfikujące się z płcią biologiczną), heteroseksualne, pełnosprawne i monogamiczne. Ten tekst nie opisuje fenomenu braku libido w pełnej jego złożoności. Jeśli Twoja sytuacja wykracza poza ramy tego, co piszę, a masz problem z niskim libido, napisz do mnie, umówimy się na indywidualną konsultację.

Niskie libido u mężczyzny to nie Twoja wina

Kobiety, które przychodzą do mnie po poradę seksuologiczną często obwiniają się za to, że ich partner nie wykazuje zainteresowania intymnością. Szukają sposobów, żeby siebie naprawić. Nierzadko mówią mi, że czują bezsilność, bo ich facet odmawia pójścia do seksuologa.

Wiem, że to trudne, gdy osoba, którą kochasz odmawia Ci zbliżeń. Możesz to odebrać jako odrzucenie. Wiedz jedno – jego brak pożądania to nie jest twoja wina! Ani Twoja, ani jego.

Libido to złożony temat. To coś, co jest raz wysokie, raz niskie. Bywa, że mamy okres w życiu, gdy seks nas w ogóle nie interesuje. Dobra wiadomość jest taka, że możemy odbudować tę iskrę zainteresowania seksem. Ale żeby to się wydarzyło, musicie zrozumieć przyczyny niskiego libido u mężczyzn.

to nie twoja wina, że on stracił libido
Fot.  Alex Green dla Pexels

Niskie libido u mężczyzny: jakie są tego przyczyny?

Bądźmy szczerzy: czujemy pożądanie po to, by mieć ochotę współżyć i się rozmnażać. Tak to już natura wymyśliła. Wiele z mechanizmów odpowiedzialnych za utrzymywanie pożądania na wysokim poziomie jest regulowanych przez nasz organizm. A gdy coś dzieje się ze zdrowiem, facet może stracić ochotę na igraszki.

Problemy hormonalne

Testosteron zwany jest czasem hormonem męskości. Jego uosobieniem jest Arnold Schwarzenegger, czy Dwayne Johnson. W każdym razie – umięśniony mężczyzna z kwadratową szczęką. Albo napalony nastolatek, śliniący się na widok każdej dziewczyny w bikini. I rzeczywiście, testosteron odpowiada w dużej mierze za funkcje seksualne u mężczyzn (a także, do pewnego stopnia, u kobiet).

Powszechnie uważa się, że poziom testosteronu spada z wiekiem. To tylko częściowo prawda. W okolicy czterdziestki poziom hormonu stabilizuje się i potem utrzymuje nawet do późnej starości. Czyli prawdą jest, że mężczyzna będzie miał mniej testosteronu w wieku lat 45 niż 25. I może to mieć wpływ na jego libido.

Badacze i badaczki znaleźli jeszcze jedno ciekawe powiązanie. Podczas badań na grupie mężczyzn w związkach oraz singli okazało się, że gdy facet nie ma partnerki albo jest w nowym związku, jego poziom hormonów będzie wysoki. Dla heteroseksualnych mężczyzn poziom testosteronu zaczyna spadać po około roku bycia razem.

Wiek

Czy bujne życie erotyczne to przywilej młodości? Czy w średnim wieku mężczyzna musi pogodzić się z tym, że będzie już coraz gorzej? Oczywiście, że nie! Warto jednak zrozumieć jak starzenie się może wpływać na poziom pożądania.

Z wiekiem wiele osób zaczyna mieć problemy zdrowotne, a te z kolei mogą zmniejszać nasze zainteresowanie seksem. Na przykład cukrzyca, szczególnie jeśli mężczyzna się nią specjalnie nie przejmuje (mało się rusza, nie stosuje specjalnej diety), może przyczyniać się do spadku libido.

Częste schorzenia wieku dojrzałego, np. problemy sercowe, wymagają stosowania leków. Niestety niektóre z nich mają skutki uboczne w postaci obniżonego popędu seksualnego.

niskie libido u mężczyzny a wiek
Fot. Barbara Olsen dla Pexels

Przewlekły ból

Na osobną wzmiankę zasługują zaburzenia bólowe, bo towarzyszą one wielu chorobom i dolegliwościom u mężczyzn w każdym wieku. Bywa, że ani facet, ani nawet lekarze nie łączą ze sobą pewnych objawów i nie dostrzegają, że niskie libido ma związek z bólem.

Gdy coś nas boli, i to niekoniecznie w okolicy narządów płciowych, nasze ciało i umysł są przeciążone. Nasza energia idzie na to, żeby poradzić sobie z bólem. Nie mamy siły na to, żeby szukać przyjemności cielesnych.

Zaburzenia erekcji

W większości kultur świata mężczyźni od najmłodszych lat są pod ogromną presją. Chłopak musi się wykazać swoją sprawnością i osiągnięciami. Wzmacniają to sporty oparte na rywalizacji, a nawet zabawy z innymi dziećmi. Gdy chłopak dorasta, te oczekiwania przenoszą się na jego życie intymne. Dobry kochanek ma zawsze zadowolić partnerkę czy partnera.

W rzeczywistości nic nie jest jednak takie proste. Po pierwszych seksualnych niepowodzeniach niektórzy panowie tracą zainteresowanie seksem. Boją się po prostu, że źle wypadną w oczach kochanki czy kochanka.

I tak powstaje błędne koło. Jednorazowe trudności z erekcją zamieniają się w trwałe zaburzenia, podszyte lękiem. Jeśli taka sytuacja utrzymuje się przez dłuższy czas, facet może całkiem stracić ochotę na seks, żeby nie musieć konfrontować się z problemami w tej sferze.

Psychologiczne przyczyny niskiego libido u mężczyzny

Bywa, że to myśli i emocje wpływają na spadek popędu. A naszym społeczeństwie facetom jest trudniej poprosić o pomoc czy zgłosić się do specjalisty lub specjalistki w tak intymnych tematach.

Jakie są najczęstsze psychologiczne przyczny spadku pożądania u mężczyzn?

Stres

Pisałam niedawno artykuł o wpływie pandemii COVID-19 na nasze libido. Okazuje się, że to stres był jedną z głównych przyczyn utraty zainteresowania życiem intymnym, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Stres to zabójca pożądania. Nasz system nerwowy nie zmienił się jakoś specjalnie od czasów prehistorycznych. Nadal jesteśmy zaprogramowani na reakcję „walcz albo uciekaj”, gdy pojawia się zagrożenie. Problem w tym, że nasz system nie jest w stanie skutecznie odróżnić tego realnego niebezpieczeństwa od czegoś bardziej abstrakcyjnego. I tak nasza reakcja stresowa w sytuacji, gdy martwimy się o swoją pracę jest czasami tak silna, jak gdyby gonił nas  groźny tygrys.

Gdy w naszym ciele zaczyna płynąć większa ilość hormonu kortyzolu, napinamy się i wyłączamy nasze centra przyjemności. Efekt? Tracimy nastrój na swobodne igraszki z drugą osobą. Owszem, są ludzie, którzy stres rozładowują poprzez masturbację, ale rzadko przekłada się to na wysoki poziom libido.

Depresja

Wiesz, co to „anhedonia”? To częsty objaw stanów depresyjnych. Oznacza to, że trudno nam lub wręcz nie jesteśmy w stanie znaleźć w sobie motywacji do tego, żeby poszukiwać przyjemności i mieć miłe doznania.

Ciężko o pożądanie w takim stanie, prawda? Co gorsza, niektóre leki antydepresyjne (które czasami są konieczne) także potrafią obniżać libido. Czyli leczenie pomoże Ci poczuć się lepiej, ale pożądanie nadal będzie na niskim poziomie.

Czasami pomaga zmiana leków, więc jeśli Twój partner bierze antydepresanty, zasugeruj mu konsultację z psychiatrą. Na pocieszenie powiem tylko, że leczenie depresji lekami nie zawsze oznacza utratę zainteresowania seksem. Znam osoby, które wręcz odzyskały chęć dzięki lekom i terapii.

To nie niskie libido – to życie

Jeśli Twój partner stracił zainteresowanie seksem, czasami nie wystarczą zmiany w stylu życia czy leki. Klucz do odzyskania energii seksualnej może być ukryty gdzieś indziej. A to, co przeszkadza to nie kwestie zdrowotne, ale…samo życie. Nie ma co się jednak załamywać. Samo zrozumienie, skąd biorą się problemy z pożądaniem pomoże wam zrobić pierwszy krok i odbudować seksualną więź.

Ojcostwo a niskie libido u mężczyzny

Nie tylko kobiety tracą ochotę na seks, gdy zostają mamami. Mężczyźni też odczuwają te ogromne życiowe zmiany. Wieloletnie badania pokazały, że ojcowie mają niższy poziom testosteronu. A największy spadek tego hormonu występuje u tatusiów niemowlaków, szczególnie jeśli aktywnie opiekują się maleństwem.

Prawda jest taka, że pierwsze kilka lat życia dziecka to niezłe przemeblowanie w życiu, a co za tym idzie zmiany w intymności. Niedobory snu, poczucie ogromnej odpowiedzialności za rodzinę (nadal w większości przypadków to mężczyzna jest na początku głównym żywicielem rodziny, gdy pojawiają się dzieci) – to wszystko pogłębia napięcie i stres.

Mała uwaga: zmniejszenie zainteresowania seksem w pierwszych miesiącach czy nawet do około roku po urodzeniu się dziecka jest powszechnym zjawiskiem. Ale jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, warto skonsultować się z seksuologiem lub seksuolożką.

pożądanie spada u młodych ojców
Fot. Yan Krukov dla Pexels

Problemy w związku

Erotyzm nie istnieje w próżni. Jeśli w waszym związku są problemy i konflikty, znajdzie to swoje odbicie w waszej sypialni. Im dłużej jesteście razem, tym więcej rzeczy może się zbierać, odkładać, aż w końcu wybuchnąć.

Nigdy nie jest za późno na poprawę komunikacji w związku. Zwykle pierwszy krok to uznanie tego, że macie jakieś nierozwiązane spory i przegadanie tego między sobą, albo z pomocą terapeut/ki par. Zwykle powtarzam klientom, że jeśli czują, że coś między nimi oddala ich od siebie, czas odważnie i z otwartym sercem stawić temu czoła.

Utracona energia seksualna

W mojej praktyce jako seksuolog online ludzie często powtarzają, że mają wspaniały związek. „Wszystko między nami układa się dobrze. Tylko w seksie nie wychodzi”, mówią. To, co często jest przyczyną to utrata seksualnej energii. Szczerze mówiąc w niektórych związkach od początku jej nie było. Bo nie zawsze jest tak, że wybieramy sobie na partnera czy partnerkę życiową kogoś, z kim czujemy ten przepływ erotycznej energii.

Kluczem do pożądania jest odbudowanie (lub w ogóle rozbudzenie) tej iskry ekscytacji, ciekawości i dobrej zabawy. Nie będę ukrywać – będzie to wymagało waszego zaangażowania. Gdy się z kimś jest dziesięć lat, gdy już zapominamy, żeby zamknąć drzwi do toalety, gdy tyle już razem przeszliśmy, potrzeba trochę dobrej woli, żeby dokopać się do źródła seksualnej witalności. Ale jest to możliwe i warto to robić.

Jak możesz pomóc swojemu partnerowi odzyskać libido?

Gdy kobieta pyta mnie o niskie libido u mężczyzny, mówię jej szczerze, że jej rola w rozwiązaniu tej sytuacji jest ograniczona. Ta druga osoba musi chcieć coś zrobić w temacie. Gdy jedno z partnerów traci libido, zwykle pomaga zaangażowanie obojga.

Dbaj o swoją seksualność

Najlepsze, co możesz dla niego zrobić to skupić się na własnej seksualności. Nie rezygnuj z przyjemności tylko dlatego, że dacet odmawia współpracy! Jeśli na to pozwolisz, za chwilę oboje będziecie się zmagać z utratą pożądania. Kochaj się sama ze sobą, szukaj okazji do ekscytacji i błogości. Pielęgnuj swoje pożądanie.

Poszukaj pomocy

Możesz też zgłosić się do mnie, a pomogę Ci stworzyć wspierającą przestrzeń dla partnera, żeby otworzył się na pomoc. Mogę pomóc CI popracować nad Twoją komunikacją i zasugerować, co możecie robić razem, żeby trochę ogrzać atmosferę.

Ale najlepsze rezultaty uzyskacie, jeśli zgłosicie się do mnie na sesje razem. Każda para jest inna i żeby zaproponować konkretne rozwiązania, muszę poznać waszą historię. Jeśli oboje jesteście zmotywowani, uda wam się odbudować pożądanie w związku. Z przyjemnością pomogę wam dojść tam szybciej. Kliknij tu, aby umówić krótką, bezpłatną konsultację i sprawdzić jak mogę wam pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *